niedziela, 30 listopada 2014

Hokej na trawie

Hokej na trawie - jest zaliczany do gry zespołowej. Rozgrywany jest przez dwie drużyny po 11 graczy Odbywa się na boisku o wymiarach 91,40 × 55 m, na którym znajdują się dwie bramki. Składa się z dwóch 35-minutowych części z 5-minutową przerwą. Celem gry jest wbicie za pomocą drewnianej laski okrągłej piłki do bramki drużyny przeciwnej. Niedozwolone jest dotknięcie piłki jakąkolwiek częścią ciała. Gracz może dotknąć piłki tylko płaską stroną laski lub jej krawędzią. Natomiast bramkarz może blokować piłkę kijem, rękami, nogami.
Hokej na trawie jest dyscypliną olimpijską od 1908. Od 1980 w olimpijskich zawodach uczestniczą również kobiety.

piątek, 28 listopada 2014

Strzelectwo

Strzelectwo – jest to ogół aktywności, która związana jest z użyciem broni palnej lub broni pneumatycznej. Strzelectwo sportowe określa się dyscypliną sportu polegającą na współzawodnictwie w strzelaniu ze specjalnie przystosowanej broni palnej do tarczy lub celów ruchomych. Czasem termin ten jest używany w odniesieniu do użycia innych typów broni zdolnych do wystrzeliwania pocisków.

środa, 26 listopada 2014

Taekwondo

Taekwondo –  Swoje pierwotne korzenie taekwondo opiera na tradycyjnych koreańskich sztukach walki, a jego historia jest związana z historią Korei. Jest to narodowy sport i tradycyjna sztuka walki Korei. Początkowo zostało stworzone do celów militarnych, następnie zostało zaadaptowane do użytku cywilnego, jego był generał Choi Hong Hi. Dziś jest jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich.

poniedziałek, 24 listopada 2014

Tenis ziemny

Tenis ziemny – dyscyplina, która rozgrywana jest na  korcie tenisowym. Polega na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika tak aby utrudnić odbicie. Są trzy możliwości rozgrywania meczy: pojedynczo (tzw. singel) lub w dwóch zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis został wprowadzony do letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924.

sobota, 22 listopada 2014

Zapasy

Zapasy – sport walki, który polega na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników - walka ta odbywa się wręcz, poprzez stosowanie chwytów.
Zawody zapaśnicze polegają na zmaganiu się na macie (najczęściej okrągłej) dwóch zawodników jednakowej kategorii wagowej, Charakterystyczne są ubiory,gdzie jeden z zawodników jest w czerwonym trykocie, drugi w niebieskim.
Zapasy dzielą się na
  • styl klasyczny - chwyty wyłącznie powyżej pasa
  • styl wolny - chwyty powyżej pasa oraz za nogi

środa, 19 listopada 2014

Skoki do wody

Skoki do wody – jest to wodna dyscyplina sportowa. Obejmuje ona konkurencje skoków do wody.

Rozgrywa się konkurencje skoków takich jak:


    z trampoliny (wysokość 1 lub 3 m) - 5 rodzajów skoków z trampolin 1- i 3-metrowych:

- skok w przód,
- skok w tył,
- delfin,
- auerbach,
- śruba.

    z wieży (wysokość 5, 7 lub 10 m) - z wież 5-, 7- i 10-metrowych jest to o jeden więcej rodzajów skoków niż z trampoliny, ponieważ występują jeszcze:


- skoki ze stania na rękach.


Rozróżnia się więc 6 grup skoków wykonywanych w trzech pozycjach. Skoki te wykonywane są z miejsca lub też z rozbiegu, w zależności od ustawienia zawodnika. Zawodnicy skaczą zarówno indywidualnie jak i dwójkami (gdzie wliczana jest synchronizacja).

O wyniku skoku decyduje ocena poprawności skoku przez sędziów oraz poziom jego trudności.


poniedziałek, 17 listopada 2014

Tenis stołowy

Tenis stołowy (ping-pong) - gra, w której biorą udział dwie osoby (gra pojedyncza – singel) lub cztery osoby (gra podwójna – debel), polegająca na odbijaniu piłeczki paletką tak, aby przeleciała nad siatką na drugą połowę stołu, do przeciwnika. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, Punkty przyznawane są za uderzenia, których przeciwnik nie odebrał. Ping - pong jest jedną z najbardziej znanych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport.


Ciekawostki: (wikipedia)

- 乒乓球 (Ping Pang Qiu) to oficjalna nazwa tenisa stołowego w Chinach, Hongkongu i na Tajwanie.
- 卓球 (Takkyu) to oficjalna nazwa tenisa stołowego w Japonii.

sobota, 15 listopada 2014

Lekkoatletyka (wieloboje- dziesięciobój)

Dziesięciobój – konkurencja lekkoatletyczna, która odbywa się na otwartym stadionie, rozgrywana tylko przez mężczyzn, w skład której wchodzi dziesięć konkurencji. W hali, której mężczyźni rozgrywają siedmiobój.

Dziesięciobój rozgrywany jest w dwóch dniach:

  • I dzień: bieg na 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 400 m;
  • II dzień: bieg na 110 m przez płotki, rzut dyskiem, skok o tyczce, rzut oszczepem, bieg na 1500 m.

Konkurencje biegów odbywają się seriami na czas, w konkurencjach technicznych przeprowadzane są się trzy kolejki. Skok wzwyż i o tyczce rozgrywany jest na normalnych zasadach. Wyniki uzyskane przez uczestników przeliczane są na podstawie tabel wielobojowych na punkty i sumowane. 

czwartek, 13 listopada 2014

Lekkoatletyka (wieloboje - siedmiobój)

Siedmiobój – (heptatlon) dyscyplina lekkoatletyczna, która składa się z siedmiu konkurencji. Na otwartym stadionie, gdzie rozgrywana wyłącznie przez kobiety a w hali przez mężczyzn.

Konkurencje siedmioboju kobiet na otwartym stadionie rozgrywane są w ciągu dwóch dni w następującej kolejności:



  • I dzień: bieg na 100 metrów przez płotki, skok wzwyż, pchnięcie kulą, bieg na 200 metrów,
  • II dzień: skok w dal, rzut oszczepem, bieg na 800 metrów.

Natomiast konkurencje siedmioboju mężczyzn w hali rozgrywane są w następującej kolejności:


  • I dzień:bieg na 60 metrów, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż
  • II dzień:bieg na 60 metrów przez płotki, skok o tyczce, bieg na 1000 metrów.

Konkurencje biegowe są odbywane seriami na czas.

wtorek, 11 listopada 2014

Lekkoatletyka (wieloboje - pięciobój)

Pięciobój lekkoatletyczny - dyscyplina sportowa składająca się z pięciu konkurencji, rozgrywana zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety. Do 1980 włącznie pięciobój był podstawową wielobojową konkurencją lekkoatletyczną wśród kobiet, rozgrywaną podczas igrzysk olimpijskich. W 1981 zastąpiony został siedmiobojem.

niedziela, 9 listopada 2014

Lekkoatletyka (wieloboje - czworbój)

Wieloboje lekkoatletyczne - składają się z kilku konkurencji lekkoatletycznych. Najlepsze wyniki uzyskane przez zawodników w poszczególnych konkurencjach przeliczane są na punkty według tabel wielobojowych i suma punktów decyduje o zajętym miejscu.


  • Czwórbój lekkoatletyczny – zawody lekkoatletyczne rozgrywane wśród uczniów klas szkoły podstawowej.

Rozgrywki polegają na przeprowadzeniu czterech konkurencji lekkoatletycznych:


  1. Bieg na 60 m ze startu niskiego.
  2. Rzut piłką palantową na odległość.
  3. Skok w dal na odległość lub skok wzwyż.
  4. Bieg na 600 metrów (dziewczęta), 1000 metrów (chłopcy)

    Po zakończeniu wszystkich konkurencji wyniki każdego zawodnika przeliczane są na punkty według tabel lekkoatletycznych.

Wyniki poszczególnych zawodników są dodawane do siebie. Na wynik zespołu składa się 5 najwyższych wyników.


piątek, 7 listopada 2014

Lekkoatletyka (skoki)

Skoki w konkurencjach lekkoatletycznych są rozgrywane na przygotowanych do tego celu skoczniach i obejmują:

  • Skok w dal – konkurencja lekkoatletyczna, w której zawodnicy wykonują rozbieg, odbijają się z jednej nogi z belki i lądują na piaszczystej części skoczni. Na krawędzi belki znajduje się listwa z plasteliną. Jeśli zawodnik podczas odbicia dotknie butem plasteliny, skok jest nieważny (decyduje ślad na plastelinie).
  • Trójskok polega na wykonaniu trzech, po sobie następujących skoków:
  1. pierwszy - odbicie z jednej nogi i lądowanie na nogę odbijającą
  2. drugi - lądowanie na nogę przeciwną,
  3. trzeci - lądowanie na piaszczystej skoczni obunóż.
  • Skok wzwyż polega na odbiciu się zawodnika (po wykonaniu rozbiegu) z jednej nogi i przeniesieniu całego ciała ponad poprzeczką zawieszoną na stojakach. Każdy zawodnik ma trzy próby na każdej wysokości. Jeśli zawodnik strąci poprzeczkę na jakiejś wysokości, może pozostałe próby przenieść na następną wysokość.
  • Skok o tyczce odbywa się na takich zasadach jak skok wzwyż, z tą różnicą, że zawodnik do pokonania poprzeczki używa tyczki. Dawniej używali tyczek sztywnych, wykonanych z aluminiowych rur, dziś skaczą na tyczkach elastycznych wykonanych z wysokiej jakości tworzyw sztucznych.


środa, 5 listopada 2014

Lekkoatletyka (rzuty)

Rzuty:
  • pchnięcie kulą - konkurencja lekkoatletyczna, polegająca na wypchnięciu kuli jednorącz z koła o średnicy 2,135 m. Kobiety pchają kulą o masie 4 kg 



  • rzut oszczepemkonkurencja sportowa, wchodząca w skład lekkoatletyki i wywodząca się ze starożytności.
    Należy do konkurencji technicznych. Zawodnicy i zawodniczki rywalizują w rzucie oszczepem podczas igrzysk olimpijskich (mężczyźni od 1908, a kobiety od 1932 roku), mistrzostw Europy, mistrzostw świata oraz licznych mityngów lekkoatletycznych. Rzut oszczepem jest także rozgrywany w ramach rywalizacji w siedmioboju i dziesięcioboju.
  • rzut młotem jedna z technicznych konkurencji lekkoatletycznych, polegająca na rzucie kulą, do której przymocowana jest stalowa linka zakończona uchwytem. Zawodnik wykonuje rzut z koła o średnicy 2,135 m, otoczonego siatką ochronną.
  • rzut dyskiem - jedna z technicznych konkurencji lekkoatletycznych polegająca na wyrzuceniu siłą ramienia (jedną ręką) dysku, na jak największą odległość. Rzut odbywa się z koła o średnicy 2,5 m otoczonego siatką ochronną o wysokości 4 m i wylotem z przodu 6 m. Aby rzut był ważny dysk musi upaść w wycinku koła o kącie 40 stopni. Dysk ma wagę dwóch kilogramów dla mężczyzn i jednego kilograma dla kobiet.

poniedziałek, 3 listopada 2014

Lekkoatletyka (biegi)

Lekkoatletyka (także lekka atletyka) – jedna z najstarszych dyscyplin sportu, oparta na naturalnym ruchu.


Biegi:

  • na krótkim dystansie, do 400 metrów, inaczej sprinterskie: 60 m, 100 m, 200 m i 400 m,
  • na średnim dystansie, od 600 do 2000 metrów: 600 m, 800 m, 1000 m, 1500 m, 1 mila, 2000 m,
  • na długim dystansie, 3000 m, 3000 m z przeszkodami, 5000 m i 10 000 m.
  • przez płotki na dystansach: 60 m, 100 m, 110 m, 400 m,
  • uliczne: maraton (42 195 metrów), półmaraton i ultramaratony (dłuższe niż maraton),
  • sztafetowe: 4 × 100 m, 4 × 400 m
  • chód, zazwyczaj w terenie: 10 km, 20 km i 50 km,


Wioślarstwo

Wioślarstwo – niegdyś odmiana transportu (wodnego) współcześnie dyscyplina sportowa polegająca na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej po wodzie przy użyciu siły mięśni wioślarza używającego wioseł jako dźwigni prostej.




sobota, 1 listopada 2014

Badminton

Badminton – dyscyplina sportowagra 2- lub 4-osobowa. Od 1992 jest pełnoprawną konkurencją olimpijską.


Gra polega na przebijaniu nad siatką lotki za pomocą rakietki; gra rozgrywana jest na punkty na polu. Siatka zawieszona jest na wysokości 1,524 m; lotka wykonana jest z 16 piórek (naturalnych lub syntetycznych). Klasyczny mecz składa się z setów rozgrywanych do 21 punktów lub dwóch punktów przewagi.  Badminton jest grą, w której liczy się czas reakcji, technika, ale przede wszystkim kondycja fizyczna. Gra kończy się w momencie gdy jeden z zawodników lub drużyn wygrywa dwa sety.