piątek, 31 października 2014

Szermierka

Szermierka – w szerszym zakresie jest to sztuka, umiejętność władania bronią białą; dokładniej dyscyplina sportowa, czyli  jedna ze sportów walki. Szermierka sportowa jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 roku, jedną z czterech dyscyplin sportowych (obok gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i pływania), które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich.

poniedziałek, 27 października 2014

Snooker

Snooker – gra bilardowa, rozgrywana na stole do bilardu angielskiego (wymiary ok. 3,6 m x 1,8 m), z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczą dwie strony (dwóch zawodników, dwie drużyny).


niedziela, 26 października 2014

Żeglarstwo

Żeglarstwo – była to niegdyś odmiana transportu, dziś jest jedną z dyscyplin sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pomocą żagli.

czwartek, 23 października 2014

Kolarstwo

Kolarstwo – bardzo szeroki termin, odnoszący się do jednego z wielu dyscyplin, zawsze jednak związanych z korzystaniem z roweru. Nazwa wywodzi się od słowa "koło" jak początkowo nazywano w Polsce rower.


W skład kolarstwa klasycznego wchodzą:
pod dyscypliny olimpijskie:
  • kolarstwo szosowe - uprawiane na drogach publicznych;
  • kolarstwo torowe - uprawiane na specjalnych owalnych torach;
  • kolarstwo górskie (MTB) - do którego zalicza się m.in.:
  • kolarstwo zjazdowe (DH) - polega wyłącznie na zjazdach z gór, bez podjazdów (konkurencja nieolimpijska)
  • kolarstwo Cross-Country (XC) - mieszanka kolarstwa zjazdowego z przełajowym (konkurencja olimpijska);
  • kolarstwo BMX - uprawiane na torach Moto-Cross;

wtorek, 21 października 2014

Jeździectwo

Do sportów konnych, uznanych przez Międzynarodową Federację Jeździecką, zaliczamy:

  • ujeżdżenie -  jeździec i koń wykonują serię określonych wcześniej ruchów, zwanych figurami na czworokątnej arenie, zwanej czworobokiem
  • skoki przez przeszkody - W konkurencji tej, koń i jeździec pokonują przeszkody ustawione na torze zwanym parkurem z jak najmniejszą liczbą błędów.
  • WKKW - (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) – olimpijska konkurencja jeździectwa, jeden z najbardziej widowiskowych sportów konnych wspierany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Jest wszechstronnym sprawdzianem konia i jeźdźca, wymagającym dużego doświadczenia. Zawody odbywają się najczęściej w czasie trzech dni, podczas których przebiegają trzy różne próby sprawności jeźdźca i konia.
  • powożenie - jedna z najstarszych konkurencji jeździeckich, obecnie jest jedną z 7 dyscyplin wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W dyscyplinie tej powożący siedzi w pojeździe zaprzęgowym i kieruje koniem, parą lub czwórką koni.

  • woltyżerkę - W dyscyplinie tej zawodnik lub grupa zawodników wykonuje zróżnicowane ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne na galopującym lub stępującym koniu, prowadzonym na lonży.
  • rajdy długodystansowe -  W tej konkurencji jeździec i koń muszą pokonać określony dystans kilkudziesięciu kilometrów w jak najkrótszym czasie. Zwycięzcą rajdu jest para, która pierwsza przekracza linię mety, spełniając równocześnie na trasie normy weterynaryjne.
  • reining - konkurencja jeździecka w stylu westernowym polegająca na jak najdokładniejszym przejechaniu schematu (zwanego w Reiningu Patternem). Cały przejazd wykonuje się w galopie, prowadząc konia jedną ręką. Reining jest często nazywany ujeżdżeniem w stylu western.


Ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, WKKW należą do konkurencji olimpijskich.

niedziela, 19 października 2014

Łucznictwo


Łucznictwo tradycyjne - sztuka posługiwania się repliką bądź rekonstrukcją łuku historycznego, przy użyciu dawnych technik strzeleckich w łucznictwie tradycyjnym można wyróżnić dwa style strzelania: przy użyciu techniki śródziemnomorskiej, jak w łucznictwie sportowym, oraz przy użyciu pierścienia łuczniczego, tzw. zekiera.

Z łucznictwa tradycyjnego w XIX wieku stworzono łucznictwo sportowe. W takiej formie obecnie reprezentowane jest na igrzyskach olimpijskich.

Osobna forma łucznictwa tradycyjnego to łucznictwo konne, które w 2008 roku w na Mistrzostwach świata w Korei Polak Norbert Kopczyński wywalczył złoty medal.